Vitkac to luksusowy dom handlowy przy ul. Brackiej 9 w Warszawie, otwarty w 2011 roku i obchodzący w listopadzie 2016 roku 5. jubileuszowy rok istnienia. Założyciele domu – rodzina Likusów, wybrali nazwę „Vitkac”, aby upamiętnić ekscentrycznego polskiego artystę Stanisława Ignacego Witkiewicza. W Vitkacu po raz pierwszy w Polsce swoje butiki otworzyły znane luksusowe marki. Znajdziemy tu produkty: Yves Saint Laurent, Balmain, Bottega Veneta, Dior, Lanvin, Sonia Rykiel, Jimmy Choo, Valentino, Versace, Vivienne Westwood. Likus Home Concept to przestrzeń domu handlowego dedykowana ekskluzywnym wyposażeniom wnętrz i designowi. W Vitkacu odpocząć możemy w Restauracji Concept 13, a smakowite produkty spożywcze nabyć w Delikatesach 13.
fot. www.Vitkac.com
Przy prestiżowych ulicach stolicy Polski powstają kolejne ekskluzywne domy handlowe, co sprzyja powstawaniu zagłębia luksusowego handlu. Przykładem takich inwestycji są:
• Ethos - Plac Trzech Krzyży, deweloper Kulczyk Silverstein Properties,
• Astoria – ul. Przeskok, deweloper Strabag Real Estate,
• CEDET – ul. Bracka i al. Jerozolimskie, deweloper Immobel,
• Centrum Marszałkowska – ul. Marszałkowska i ul. Świętokrzyska, deweloper BBI Development.
Na koniec opowiemy Państwu o legendarnym domu mody Herse, który był istotną częścią Warszawy przełomu XIX i XX wieku. Spadkobiercy reaktywują go obecnie po niemal osiemdziesięciu latach, mocno wspierani przez specjalistów strategii marek luksusowych głównie z Francji, którzy pracowali dla Grupy LVMH.
Herse
Określenia domu mody z dawnych lat brzmią ekscytująco: międzywojenna legenda, warszawski Harrods, polski Dior. Herse to nie tylko moda, lecz spory fragment bogatej historii Polski, jej elit oraz artystów.
Herse powstał pod początkową nazwą „Handel Koronek i Towarów Białych” w 1868 roku przy ul. Senatorskiej 10 w Warszawie. W 1899 roku właściciele przenieśli siedzibę firmy do wspaniałego, czteropiętrowego budynku w stylu Ludwika XVI przy ul. Marszałkowskiej 150. Przedwojenny gmach domu mody Herse był odpowiednikiem wybudowanego w zbliżonym czasie londyńskiego Harrodsa. „Dom Mody Bogusława Herse” stał się odtąd najbardziej ekskluzywnym domem mody nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Piękne ubrania według wzoru najlepszych paryskich projektantów, szyto tutaj na indywidualne zamówienie, wykorzystując do tego celu tylko najlepsze materiały. W działach domu mody znajdowały się suknie i okrycia, koronki, wstążki, wachlarze, rękawiczki, parasole, paski, kapelusze, woalki, bielizna i gorsety, dywany, produkty dla mężczyzn i dzieci.
Dom mody Bogusława Herse przy ul. Marszałkowskiej 150 w Warszawie – zdjęcie z katalogu firmy z 1899 r.
fot. www.herse.pl
Działalność domu zakończyła się w 1936 roku. Flagowy gmach budynku nękały pożary. Ponadto, wielu męskich członków rodziny Herse – oficerów wojska polskiego, zginęło na froncie. Następne pół wieku PRL-u nie sprzyjało odradzaniu się dawnych tradycji, a co dopiero działalności na rynku dóbr luksusowych.
Pierwsze kroki w kierunku reaktywacji marki spadkobiercy podjęli w 2013 roku. Dziś Herse jest wyjątkową marką, tworzącą unikalne produkty, łączące w sobie jakość, szyk i elegancję. Możemy nabyć cudownie miękkie w dotyku apaszki, szale, sukienki, krawaty i muszki Herse, szyte głównie z jedwabiu w najlepszych włoskich manufakturach. Produkty pakowane są – zgodnie z tradycją – w ręcznie robione, kolekcjonerskie pudełka.
Spadkobiercy Domu Mody Bogusława Herse – Jan Górski – prawnuk założyciela domu mody, z żoną Anną Górską pragną utrzymać przy życiu wspólne marzenia kilku pokoleń wytwórców piękna.
Historia domu mody i rodziny Herse zachwyciła nas. Mocno kibicujemy obecnym właścicielom firmy, aby marka Herse rozbłysła niebawem równie mocnym blaskiem, co niegdyś.
www.herse.pl
fot. www.herse.pl